„Pamięć naszych przodków”.

Dnia 22 października 2013 r. obchodziliśmy w naszym Gimnazjum „dzień specjalny” poświęcony historii naszego miasta Zdun i Ziemi Zdunowskiej. Dzień przebiegał pod hasłem „Pamięć naszych przodków”.
Scenariusz imprezy przygotowali i nad jej przebiegiem czuwali nauczyciele w osobach: mgr Hanna Malec, mgr Bogumiła Bojewska i mgr Zdzisław Malec. Wszystkie klasy wzięły aktywny udział w tym uroczystym dniu. Na początku imprezy uczniowie Gimnazjum obejrzeli prezentację multimedialną na temat historii Zdun przygotowaną przez mgr Hannę Malec i skomentowaną przez nauczyciela historii mgr Zdzisława Malca.
Uczniowie Gimnazjum mogli zobaczyć mnóstwo nie prezentowanych nigdzie wcześniej materiałów przedstawiających wiele wieków historii miasta. Prezentacja została świetnie przyjęta przez młodzież. W dalszej części programu każda z klas przybliżała jedną – wylosowaną wcześniej – sławną i zasłużoną postać historyczną związaną ze Zdunami. Zaprezentowana dziesięć postaci, za które przebrali się uczniowie poszczególnych klas. Najlepsze prezentacje zostały nagrodzone przez jury w osobach mgr Justyny Basty i mgr Ilony Hybsz. Miejsca na podium zajęły klasy: III b – 1. miejsce, III d – 2. miejsce i egzekwo klasy III a i III c – 3. miejsce. Nagrodami były pamiątkowe dyplomy, słodycze oraz certyfikaty na tzw. „godziny bez pytania”.
Kolejnym punktem programu była prezentacja przygotowanych przez poszczególne klasy krótkich 3-minutowych filmów reklamujących Zduny i okolice pt.: ”Warto odwiedzić Zduny ze względu na…”. Filmiki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a często ich forma i treść wzbudzała ogólną wesołość gimnazjalistów i nauczycieli. Jury w osobach mgr Monika Miśkiewicz – Żyto i mgr Tomasz Bryjak za najlepsze uznało prezentacje klas III b, II a, I a przyznając im równorzędne nagrody w postaci dyplomów, słodyczy i ryzy papieru ksero.
Ten dzień specjalny uświetnił również godzinny koncert muzyki góralskiej, co prawda nie związana z ziemią Zdunowską, ale na którym młodzież też się świetnie bawiła. Trwałą pozostałością tego dnia jest wystawa „Pamięć naszych przodków” prezentująca zabytki Zdun i okolic, miejsca pamięci, wybitne i zasłużone postacie związane ze Zdunami, ,jak również publikacje dotyczące tej tematyki.
Ta bardzo udana impreza dobiegła końca ok. godz. 12.00 i wszyscy w dobrych nastrojach rozeszli się do domów.
Napisał:mgr Zdzisław Malec